Понеділок, 2022-08-15, 1:04 AM
Салам Алейкум
ГоловнаРесторанЗв'язокГалерея

Що таке кальян?

Як влаштований кальян, традиції куріння
Історія кальяну


Що таке кальян?

Кальян (або шиша, борі, хука, хугга, наргіла, аргіла, наргіле, waterpipe, hubble-bubble, hubbly-bubbly, облі-боблі, джаджір, боурі, гоза, гоуза, джоуза, чилім) призначений для куріння спеціального тютюну з фільтрацією і охолоджуванням диму водою. У Єгипті, наприклад, віддають перевагу так званій «шиші», яку багато туристів по співзвуччю приймають за гашиш. Це не так. «Шиша» називають суміш іранського тютюну з густим цукровим сиропом з додаванням в невеликій кількості трави бетель.Як влаштований кальян, традиції куріння

Кальян складається з чотирьох частин: мундштука, верхівки, трубки і колби з водою. Верхню частину трубки відливали з металу. Поверхню покривали чеканкою. Мундштук для куріння трубки вирізували з дерева або металу. Деякі мундштуки - справжні витвори мистецтва. У Османській імперії мундштуки виготовляли з янтарю. Вважалося, що цей камінь вбиває мікроби. Останні частини курильної трубки виробляли ремісники. Кожен спеціалізувався на окремих деталях. Трубки прикрашали елементами місцевої флори і картинами військових баталій. За старих часів в Туреччині найбільш дорогі кальяни робили з срібла і кришталю, але все таки найчастіше наргіле виготовляли із скла і металу; інколи весь прилад міг бути повністю металевим і покритим чеканкою.

Особливо важливим для куріння наргіле вважали тютюн. У кальянах палили темний тютюн, привезений з Ірану, а для додаткового аромату у воду додавали фруктові соки. Найкращим вугіллям для розпалювання кальяну визнавали дубове.

В кінці XIX початку ХХ століть поряд з кальяном любили фотографуватися турецькі жінки з вищих шарів суспільства. Він був неодмінним атрибутом чаєпиття і інтелектуальних зборищ; проте з поширенням сигарет інтерес до нього різко впав. Проте, до цих пір в багатьох арабських країнах збереглася традиція поєднувати куріння наргіле з грою в карти, нарди, шахи і питтям чаю і кави. А інколи у кафе за кальяном можна зустріти літнього оповідача ведучого неспішну розповідь про героїв давно минулих днів.

Технологія самого куріння шліфувалася впродовж багатьох століть. Історія наргілеОсоблива естетика куріння недоступна цікавості: поспіх і натиск не сумісні з довгим розпалюванням і смакуванням цього екзотичного смаку. «Тютюн дає смак життя, а сироп і фрукти – спокій думок», – говорять в Дамаску, де чоловіки, трапляється, по півдня просиджують за кальяном, непоспішаючи потягуть ароматний дим з шлангів.

Існує безліч видів і смаків (ароматів) тютюну для кальяну. В основному це аромати плодів рослин. Найпопулярнішим, все ж, залишається яблучний тютюн, але багато хто віддає більшу перевагу екзотиці - кокосу, манго і соковитій дині. Для приготування кальянного тютюну тютюнове листя ріжуть, сушать, додають різні натуральні ароматизатори. Дим кальянного тютюну має дуже приємний аромат, не залишає присмаку і неприємних відчуттів в горлі.

Кальян найбезпечніший спосіб куріння тютюну зі всіх відомих. Взагалі в кальяні палиться швидше не тютюн, а соки тютюну. Тютюн, використовуваний в кальянах, мокрий і липкий, схожий на варенні, після куріння не згорає, а лише засихає, не перетворюючись на попіл.

На Сході, деякі естети додають в судину кислі вишні або виноградини, щоб спостерігати, як вони плавають у воді, або гранатовий сік і трояндову олію для посилення аромату. Раніше курці додавали в кальян різні наркотичні суміші і деколи найнесподіваніші компоненти. Наприклад, турецькі султани палити суміш опіуму, ароматизаторів і... роздроблених перлів А наші сучасники в гонитві за насолодами деколи заливають в кальян замість води вино або міцні спиртні напої! Ефект від куріння такого кальяну, звичайно, набагато сильніше звичайного. Таким надбанням ми зобов'язані древнім аравійцям, саме вони першими почали додавати в кальяни алкоголь. Зараз в багатьох закладах можна спробувати наргіле на коньяку, ромі, віскі і навіть абсенті Ще однією важливою складовою при курінні кальяну є вугілля. Традиційно воно має бути деревинним. Якісне вугілля довго тліє і не іскрить при розпалюванні. Хорошим вважається вугілля виробництва Японії або Китаю, де його обробляють порохом.

вгору

Історія кальяну

Історія наргіле Яквідомо, перші наргіле (так називають кальян по-арабський) з'явилися в Індії, де мали вигляд абсолютно не схожий на сучасний: виготовлялися вони з кокосів (звідси перша назва кальяну – "наргіле" – від персидського "наргіл", кокос).

Пізніше кальяну набуває популярність спочатку в Ірані, а потім і у всіх арабських країнах, де традиція настільки прижилася,що сьогодні вважається дійсною національною гордістю. Але той вигляд кальяну, який існує зараз і не мінявся декілька сотень років, перш за все зобов'язаний Туреччині. Саме звідси пішла культура куріння кальяну. Це було приблизно в 1623-1640 роках, коли було навіть створено спеціальне зведення правил для розпалювання кальяну. Популярність кальяну зростала, і султан, що правив у той час, злякався, що наргіле любитимуть більше його, і заборонив куріння під страхом смерті! Любителів ароматної трубки стратили, а сам султан - про це є дані в архівах Османської імперії - годинами насолоджувався курінням суміші опіуму і ароматичних трав.

Пропозиція викурити кальян до цього дня вважається особливим знаком поваги, і відмова може бути сприйнятий як образа. Відомий випадок, коли в 1841 році турецький султан, що забув запропонувати французькому послові викурити кальян, трохи не спровокував тим самим міжнародний конфлікт.

До Європи мода на кальяни прийшла в XIX столітті разом з модою на все східне. Тоді в більшості своїй пані вищого світу із задоволенням красувалися своїм умінням палити кальян. Був час, коли жоден званий обід не обходився без цього екзотичного атрибуту.


вгору


Меню


Кальянна карта


Про кальян


Традиції кальяно-
куріння

Партнери сайту:


Львівська область, м.Пустомити, вул. Глинська 82А, контактні телефони:(000)777-77-77; 888-88-88; e-mail: email@edem.ua
• Copyright "Салам Алейкум" © 2022 Усі права застережено

Конструктор сайтів - uCoz